Projekt i wykonanie: Sylwia Zagała  ::  Copyright © 2016 Royalsib*PL


Dla początkujących

Zanim zdecydujesz się na posiadanie zwierzaka w swoim domu dobrze się zastanów. Należy liczyć się z tym iż taki kot żyje nawet 20 lat.  To nie zabawka na chwilę lecz towarzysz, nowy członek rodziny na cale życie. Będzie chodził za Tobą po całym mieszkaniu i prowadził z Tobą nie jedną konwersację, czy Ci się to podoba czy też nie - będzie go pełno wszędzie. Moje Syberyjczyki wiedzą kiedy nie ma nas w domu i wtedy najczęściej śpią. Gdy wracamy witają nas w drzwiach i ocierają się znacząc swoimi pyszczkami, jakbyśmy stanowili ich własność.
Jeżeli już zdecydowałeś/aś się na takiego przyjaciela musisz pamiętać że najpierw akcesoria, a później kot.
Trzeba pamiętać również o zabezpieczeniu okien, balkonu i innych potencjalnie niebezpiecznych miejsc. Okien nie należy zostawiać uchylonych gdy wychodzimy z domu,  balkon najlepiej zabezpieczyć siatką. Nawet z niskiej wysokości, kot spadając może sobie coś złamać lub doznać obrażeń wewnętrznych. Uważajmy również na kable. Koty są mądre i rozumieją co znaczy stanowcze „NIE”, ale zawsze lepiej dmuchać na zimne i uchronić je przed potencjalnymi zagrożeniami. Kuweta powinna stać w odosobnionym miejscu. Jeżeli umieszczamy ją w łazience należy pamiętać by nie zamykać drzwi. Ja osobiście mam zamontowane drzwiczki dla kotów na dole drzwi łazienkowych. Jest to rewelacyjne rozwiązanie. Kot wchodzi przez nie kiedy chce, a my nie musimy się zastanawiać czy przypadkiem nie zapomnieliśmy zostawić uchylonej łazienki.
Zabawki - tak jak z psem wychodzimy na spacer, tak kotu musimy poświęcić czas bawiąc się z nim. Odsuńmy daleko na bok mit iż kot jest indywidualistą i tylko śpi i je.
Tak, z kotem trzeba się bawić. Kot ma w sobie mnóstwo energii, szczególnie kociaki. Nieustannie się bawią. Mamy do wyboru : wędki, pluszowe zabawki, zabawki z kocimiętką, zabawki z przysmakami, interaktywne itp. Podczas zabawy zwiększa się więź między opiekunem a kotem. Kot rozładowywuje w ten sposób nadmiar swej energii. Jego instynkt każe mu polować, w zabawkach widzi potencjalną ofiarę. Po zabawie dajemy kotu jeść. Nie używajmy do zabawy z kotem popularnych laserków.
Drapak - drapak jest podstawą i w każdym mieszkaniu musi się znaleźć miejsce na to kocie drzewko. Jeżeli mamy małe mieszkanie kupmy poziomy mały drapak. Drapaki mogą być różne: dla kociąt, podstawowe, sufitowe, do wolier, ekskluzywne, tuby itp. Kot potrzebuje drapaka do: ździerania pazurów, zostawiana zapachów (kot ma gruczoły m.in. w łapkach). Jeżeli nie zapewnisz swojemu kotu drapaka, kot będzie niszczył Ci meble. Moje koty mają solidne drapaki sufitowe, ponieważ syberyjczyki to ciężkie, muskularne koty. Drapaki kiepskiej jakości mogą być niebezpieczne,  gdyż istnieje ryzyko że kot z rozpędu przewróci drapak i zrobi sobie krzywdę. Koty wdrapując się tam i z powrotem również rozwijają swoje mięśnie, co jest ważne dla ich prawidłowego rozwoju, zwłaszcza u kotów trzymanych stale w mieszkaniu. Powinien więc on mieć chociaż jedną długą rurę do wspinaczki. Moje syberyjczyki nigdy nie drapały mebli. Dlatego właśnie drapak jest bardzo istotnym meblem. Kupiony "po" przybyciu kota na mieszkanie, może zostać przez niego nie zaakceptowany.
Legowisko - kot potrzebuje własnego miejsca do spania. Nie chcemy przecież żeby zajął nam nasze legowisko, którym jest łóżko. Najlepiej mu kupić jakieś małe z pluszu. Można kupić kotu hamak i zamontować do ściany, na grzejnik. Koty dobrze odpoczywają w miejscach gdzie nic im nie zagraża, do których nikt nie ma dostępu, najlepiej na wysokości.
Miseczki - najlepiej małe, koty nie jedzą jak psy. Podchodzą do pokarmu i odchodzą i za chwilę znów to samo. Jako drapieżniki mają zakodowane w genach by nie najadać się na zapas. Obowiązkowe miseczki to: 1 na karmę suchą, 1 na wodę i 1 na karmę mokrą.
Żwirek - rodzaje: drewniany, kukurydziany, silikonowy, bentonitowy i gliniany.  Ja używam drewnianego i kukurydzianego tylko dla kociąt, ponieważ mały kociak w trakcie zabawy może przypadkiem połknąć żwirek. Po drewnianym nic mu nie będzie, natomiast silikonowy i bentonit będzie dla niego groźny. Gdy kot osiąga wiek 3-4 miesiące można wprowadzić silikonowy lub bentonitowy. Silikon nie zbryla, nie pyli, ale pochłania zapachy. Na bieżąco trzeba usuwać odchody twarde. Całość żwirku wymieniamy po około miesiącu. Nie każdy kot go toleruje, ze względu na  jego ostre krawędzie. Żwirek bentonitowy jest najlepiej zbrylający. Minusem jest że pyli i że koty go roznoszą na łapkach. Mimo tego jest najekonomiczniejszy. Należy zaopatrzyć się także w łopatkę do żwirku. Bentonitowego i silikonowego nie wolno spłukiwać w toalecie.
 
 
Kuweta - są różne, odkryte, zakryte, prostokątne, trójkątne - wybór jest duży. Moje koty mają kuwetę zakrytą z filtrami węglowymi. Filtry niwelują zapach i wymienia się je co 90 dni. Osobiście polecam zakrytą, zdarza się że kot nie trafi i zawartosć wydostanie się poza kuwetę. Koty mają także zwyczaj po załatwieniu się ocierać łapkami o ścianki kuwety. Gdy jest zakryta, chronimy ściany przed pobrudzeniem. Kupiłam kuwetę dla dużych kotów żeby miały pewien ‘komfort’. Dla nas to tylko kuweta, a dla kota to coś więcej niż toaleta. Kot jest zwierzęciem terytorialnym i znaczenie to dla niego pewien rytuał, wiec ważne jest aby czuł się komfortowo w swojej toalecie.